PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ PRO PLEMENO CHODSKÝ PES
 
  • Absolvování svodu dorostu ve věku 7 - 15 měsíců 
  • Vyhodnocený RTG DKK s výsledkem max. do druhého stupně 
  • Absolvování výstavy pořádané klubem (klubová, speciální) min. ve třídě mladých s výsledkem V, VD pro psy i feny 
  • Úspěšné absolvování bonitace ve věku nad 18 měsíců 

Ad 1)  Svod dorostu je chovatelská akce, jejímž hlavním účelem je posoudit vhodnost spojení rodičovského páru. Svodů je naším klubem pořádáno dostatečné množství (čtyři až pět ročně) na různých místech republiky. Pro majitele budoucího chovného jedince by tedy neměl být problém si vybrat. 
 
Ad 2) Rentgen se provádí u jedinců starších dvanácti měsíců. Snímek může zhotovit jakýkoli veterinář. Kvalitní snímek je potom nutné zaslat na adresu: MVDr. Jaromír Ekr, Pražská 94/53, Hradec Králové 4 - Kukleny, 500 04. MVDr. Ekr je posuzovatelem DKK pro plemeno chodský pes. Zaslání snímku zajistí veterinární pracoviště, kde byl snímek zhotoven. Vyhodnocení obdrží majitel psa na dobírku asi za dva až tři týdny. Dostane dva exempláře - jeden pro sebe a druhý odevzdá při bonitaci, kde bude proveden zápis výsledku rentgenu do PP. 
 
  Ad 3) Klub pořádá jednou ročně klubovou výstavu se zadáváním titulu Klubový vítěz, jednou ročně klubovou výstavu - Memoriál ing. Findejse a jednou ročně speciální výstavu. Pro účely chovnosti je nutné, aby byl jedinec posouzen na jedné z těchto výstav minimálně ve třídě mladých. Důležité je zhodnotit exteriér alespoň trochu "dodělaného" jedince. Posouzení ve třídě štěňat nebo dorostu je pro přiznání chovnosti irelevantní. 
 
Ad 4) Na bonitaci je posouzen exteriér i povaha psa a je mu přiznán tzv. bonitační kód, který je zapsán do PP spolu s rozhodnutím CHOVNÝ, NECHOVNÝ nebo NEZAŘAZEN. Bonitační komise je minimálně tříčlenná. Jeden z členů je rozhodčím pro exteriér našeho plemene. Proti rozhodnutí bonitační komise je možné se do jednoho měsíce odvolat k výboru klubu. Doporučujeme prostudovat bonitační řád, jehož znění je v rubrice Chovatelství na webu KPCHP (www.kpchp.org)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one